Awards

Undergrad Achievement

Year Award Recipient(s) Organization
Rick Sample Memorial Internship Anthony Wen Lung Lee UBC Department of Computer Science
Markus Meister Memorial Prize Dustin Wei-Lung Tseng UBC Department of Computer Science
CS Academic Award of Excellence - Combined Honours Dustin Wei-Lung Tseng UBC Department of Computer Science
Governor General Silver Medal Dustin Wei-Lung Tseng Governor General Academic Medals
ACM Intercollegiate World Programming Finals (San Antonio Texas) Bartholomew Furrow (coach), Dustin Wei-Lung Tseng, Matthew Chan, Yury Kholondyrev ACM-ICPC
Seventh Place in ACM ICPC Regional - Pacific Northwest Division Ryan Yee, Simon Aloysius Suyadi, Ying Yin ACM
Second Place in ACM ICPC Regional - Pacific Northwest Division Christopher Head, Elena Kholondyreva, Henry Wong, Robert Tseng ACM
First in ACM ICPC Regional - Pacific Northwest Division Igor Ostrovsky, Yuri Kholondyrev, nton Likhtarov ACM
IBM Master the Mainframe Contest Zephyr Zhangbo Liu IBM

Research

Year Award Recipient(s) Organization
CRA Outstanding Undergraduate Research Awards Kenneth MacKay, Maryam Mahdaviani CRA
Best Graduate Student Paper Award Alena Shmygelska ismb2005
Best Graduate Student Poster Award - MITACS 2005 Stephane Durocher MITACS
Best Paper Award Anthony Tang, Karen Lowe, Karon MacLean, Peter McLachlan, Rao Chalapati ICMI 2005
Best Graduate Student Poster Award ACM Student Research - Siggraph 2005 Dan Julius, Tiberiu Popa ACM
IBM CAS Student of the Year Kuan-Chieh Tseng IBM CAS
Student Scholarship - FAST Abhishek Gupta UBC Department of Computer Science
Microsoft Research University Relations Program Eric Wohlstadter (162) Microsoft Research
Microsoft Research University Relations Program Kris De Volder Microsoft Research
AITO Dahl-Nygaard Junior Prize 2005 Gail Murphy AITO
IBM Faculty Award of Innovation Kris De Volder IBM
IBM Faculty Award of Innovation Gregor Kiczales IBM
IBM Faculty Award of Innovation Gail Murphy IBM
IBM Faculty Award Joanna McGrenere IBM
Izaak Walton Killam Memorial Faculty Research Fellowship Gail Murphy Izaak Walton Killam Memorial Fund
Izaak Walton Killam Memorial Faculty Research Fellowship Joel Friedman Izaak Walton Killam Memorial Fund
Faculty of Science Service Award David Lowe UBC Faculty of Science
Faculty of Science Service Award David Kirkpatrick UBC Faculty of Science
Distinguished Paper Award Gail Murphy, Reid Holmes 27th International Conference on Software Engineering (ICSE)
ICMI 2005 Chalapati, David Lowe , MacLean, Tang, A. 7th International Conference on Multimodal Interfaces (ICMI '05), (Trento, Ital…
IBM CAS - Canadian Pioneers in Computing Jim Varah (183), Paul Gilmore (184), Richard Rosenberg (182) IBM CAS
Canada Research Chair (Tier 2) in Machine Learning and Computational Statistics Kevin Murphy CRC
Canada Research Chair (Tier 2) in Stochastic Computation Arnaud Doucet (138) CRC
Izaak Walton Killam Memorial Faculty Research Fellowship Ronald Rensink Izaak Walton Killam Memorial Fund

Teaching

Year Award Recipient(s) Organization
UBC Graduate TA Award Micheline Manske UBC VP Academic
2005 Graduate Student T.A. Awards Abhishek Gupta, Chris Dutchyn, Kevin Loken, Leah Findlater, Remi Gagne, Shannon Little UBC Department of Computer Science
2005 CS Department Teaching Award Alan Hu, Ed Knorr, Holger H. Hoos, Ian Cavers, Kurt Eiselt (142), Steve Wolfman UBC Department of Computer Science
Killam Teaching Prize Paul Carter UBC VP Academic Office

Service

Year Award Recipient(s) Organization
CSSS Awards Maryam Mahdaviani , Mathew Mak UBC Computer Science Student Society
Faculty of Science Achievement Award Micheline Manske UBC Faculty of Science
Outstanding Young Alumnus Award Cullen Jennings UBC Alumni Association
Research Excellence and Service Jim Little CIPPRS

Undergrad Achievement

Year Award Recipient(s) Organization
ACM Intercollegiate Programming Competition - Pacific Northwest Division - First Place Bartholomew Furrow (coach), Dustin Wei Lung Tseng, Matthew Chan, Yury Kholondyrev ACM-ICPC
Faculty of Science Achievement Award Jonathan Luk UBC Faculty of Science
Martin Frauendorf Memorial Jonathan Luk UBC Department of Computer Science
Rick Sample Memorial Maryam Mahdaviani UBC Department of Computer Science
Markus Meister Award Andrew Gray UBC Department of Computer Science
Academic Awards of Excellence Adam Pauls, Anupama Vasudevan, Boaz Av-Ron, Corinne Roesler, Herbert David Young, Kenneth McKay UBC Department of Computer Science
Governor General Silver Medal Kevin Jamieson Governor General Academic Medals
Greer Family Scholarship Kevin Kar Wai Lai, Wei-Lung Dustin Tseng CS Alumni sponsored - Greer Family
Computer Science Scholarship Alexander Bradley, Edward Wing Dek Lui, Eng-Liang Ch'ng , Hirbod Moshfeghi, Raymond Sear Lim, Rick Chern, Tracy Lau, Virginia Yue UBC Department of Computer Science
Computer Science Scholarship Jackie Chi Kit UBC Department of Computer Science
ACM Intercollegiate Programming Competition - Pacific Northwest Division - First Place Dustin Tseng, Matthew Chan, Yury Kholondyrev ACM-ICPC
Canadian Conference on Computer and Robot Vision 2005 Fahong Li 2nd Canadian Conference on Computer and Robot Vision

Research

Year Award Recipient(s) Organization
CRA Outstanding Undergraduate Research Awards Grace Zheng, Kimberley Tee, Richard Liang CRA
IBM CAS Fellowship Mik Kersten IBM
Faculty of Science Achievement Award Andrew Eisenberg UBC Department of Computer Science
Li Tze Fong Memorial Fellowship Brad Bingham UBC Department of Computer Science
Best Paper Award Yuhan Cai ACM
ATI Technologies Fellowship Abhijeet Gosh ATI Technologies
NSERC - PGS Tyson Brochu NSERC
Governor General Academic Medal Mirela Andronescu Governor General of Canada
Encana Principal Award Murray Goldberg Ernest C. Manning Awards Foundation
Faculty of Science Research Award Ronald Rensink UBC
Anita Borg Early Career Award Joanna McGrenere Computing Research Association & Anita Borg Early Career Award
Best Young Researcher Award Michael Friedlander First Mathematical Programming Society International Conference on Continuous O…
Best Paper Award ACM SIGMOD Raymond Ng ACM
NSERC/GM CHAIR Women in Science/Engineering Anne Condon NSERC/General Motors Chair
Best Paper Prize in Cognitive Vision A. Taleg, David Lowe , Jim Little, Kenji Okuma, Nando de Freitas ECCV2004
Canadian Institute for Advanced Research Fellowship David Lowe CIFAR
IBM Faculty Award Joanna McGrenere IBM

Teaching

Year Award Recipient(s) Organization
Graduate Student T.A. Awards Paul Cook UBC Department of Computer Science
Graduate Student T.A. Awards Mark Crowley UBC Department of Computer Science
Graduate Student T.A. Awards Micheline Manske UBC Department of Computer Science
Graduate Student T.A. Awards Joseph Luk UBC Department of Computer Science
Graduate Student T.A. Awards Tany Ellchuk UBC Department of Computer Science
2004 CS Department Teaching Award Chen Greif, Donald Acton, Gregor Kiczales, Murray Goldberg, Nando de Freitas, Paul Carter, William Evans UBC Department of Computer Science

Undergrad Achievement

Year Award Recipient(s) Organization
ACM SIGMOD Undergraduate Scholarship Anoop Shankar UBC Department of Computer Science
One Time Award Christopher Seymour UBC Department of Computer Science
One Time Award Kevin David Jamieson UBC Department of Computer Science
David Shum Memorial Prize Eng-Liang Ch’ng UBC Department of Computer Science
Markus Meister Memorial Prize Kevin Hsin Yin Lin UBC Department of Computer Science
Greer Family Scholarship Ka Chi (Gary) Poon UBC Department of Computer Science
Greer Family Scholarship Yue (Virginia) Chen UBC Department of Computer Science
Martin Frauendorf Memorial Prize Kimberly Tee UBC Department of Computer Science
Rick Sample Memorial Award Shawn Minto UBC Department of Computer Science
Computer Science Scholarship Wai-Poon Chok UBC Department of Computer Science
Computer Science Scholarship Dustin Wei-Lung Tseng CS Scholarships
CIPS Scholarships Carol Huang CIPS
CSSS Excellence Award Erik Jensen, Jono Luk UBC Department of Computer Science
Undergraduate Scholars Program UBC Department of Computer Science
ACM Programming Competition Pacific Northwest Division Keith Dunwoody, Siamak Tazari , Yury Kholondyrev ACM
ACM Programming Competition Pacific Northwest Division Bartholomew Furrow, Coach Jonathan Backer, Frank Pok Man Chu, Igor Naverniouk ACM
Wesbrook Scholar Alex Yu-Jen Shyr UBC

Service

Year Award Recipient(s) Organization
Faculty of Science Achievement Award for Service Carlin Phillips UBC Faculty of Science