Awards

Teaching

Year Award Recipient(s) Organization
Graduate TA Award Andrej Karpathy, Ben Jones, Diane Tam, Hajir Roozbehani, Jiarui Ding, Mark Spear, Oliver Schneider, Tao Su, Will Chao UBC Department of Computer Science
Undergraduate TA Award Alex Boyd, Benjamin Israel, Cristina Teodoropol, Elizabeth Patitsas, Jordan Chin, Lawrence Cahoon, Minyang Han, Myles Shepherd, Sonia Purewal UBC Department of Computer Science
2010 CS Department Teaching Award Chen Greif, Ed Knorr, Gregor Kiczales, Patrice Belleville, Rachel Pottinger, Steve Wolfman UBC Department of Computer Science
Undergraduate TA Award Alan Tan, David Leung, Gwendolyn Echlin, Maria Piao, Nicholas Fitzgerald, Piam Kiarostami, Sarah Dadizadeh UBC Department of Computer Science
Graduate TA Award Anseok Joo, Bruno da Silva, Dan Li, Jimmy Wong, Jonatan Schroeder, Kuljeet Singh, Ron Maharik, Shantanu Gramsci UBC Department of Computer Science
UBC Graduate TA Teaching Award Mark Crowley UBC VP Academic
Killam Teaching Prize Kimberly Voll UBC VP Academic Office

Service

Year Award Recipient(s) Organization
Student Services Award for Volunteering Caitlin Tuba, Gabriel Silk, Kevin Kuo, Kevin Moore, Sonia Purewal, Spiridoula Lagaditis UBC Department of Computer Science
Faculty of Science Achievement Award Norm Hutchinson UBC Faculty of Science
ACM SIGGRAPH Outstanding Service Award Kellogg Booth ACM SIGGRAPH

Undergrad Achievement

Year Award Recipient(s) Organization
ACM ICPC World Final Cedric Lin ACM
MURC Oral Presentation Award Nicholas Fitzgerald UBC MURC
BCNET Broadband Innovation Challenge Dan Ballard, Jonathan Tao BCNET
Orbital/Simba Technologies Award Joyce Cheung Orbital/Simba Technologies
Academic Awards of Excellence Cedric Lin (Combined Honours), Farbod Roosta-Khorasani (Combined Major), Frances Raftis (BCS), Jenica Siy (Major), Juliette Link (BA in CS), Karl Dray (Cogs), Neil Thomas (Honours), Sunny Wong (B.Comm in CS) UBC Department of Computer Science
Martin Frauendorf Memorial Prize Julianne Leung UBC Department of Computer Science
Rick Sample Memorial Internship Jessica Dawson UBC Department of Computer Science
Markus Meister Memorial Prize Neil Thomas UBC Department of Computer Science
Governor-General Silver Medal in Science Cedric Lin Governor General of Canada
Simba Technologies Award Joyce Cheung Simba Technologies
ACM ICPC Regional Programming Contest Aram Ebtekar, Ayden Wong ACM ICPC
ACM ICPC World Final Kuan-Chieh Tseng, Simon Aloysius Suyadi ACM
Faculty of Science Achievement Award Rock Leung UBC Faculty of Science
ACM ICPC Regional Programming Contest Simon Aloysius Suyadi ACM ICPC

Research

Year Award Recipient(s) Organization
CHI 2009 Best Paper Award Jessica Dawson, Joanna McGrenere, Karyn Moffatt, Leah Findlater CHI
UBC Faculty of Science Graduate Prize Mirela Andronescu UBC Faculty of Science
Governor General's Gold Medal Mirela Andronescu Governor General of Canada
AI & Statistics 2009 Best Paper Award Ewout van den Berg, Gail Murphy, Mark Schmidt, Michael Friedlander AI & Statistics
IJCAI-JAIR Best Paper Prize 2009 David Poole, Holger H. Hoos Journal of Artificial Intelligence Research
International SAT Competition 2009 Frank Hutter, Holger H. Hoos, Kevin Leyton-Brown, Lin Xu International Conference on Theory and Applications of Satisfiability Testing …
URO Mentorship Award Kevin Leyton-Brown UBC
NSERC Discovery Accelerator Supplements Laks V.S. Lakshmanan NSERC
NSERC Strategic Grant Cristina Conati, Giuseppe Carenini NSERC
Killam Research Prize, Senior Science Category Alla Sheffer, David Lowe , Ronald Rensink UBC VP Research
Fellow, Royal Society of Canada Alan Mackworth, David Kirkpatrick Royal Society of Canada
ACM Distinguished Scientist Kellogg Booth ACM
BCNET Faculty Recognition Award Donald Acton BCNET
Semantic Robot Vision Challenge Alan Mackworth, David Lowe , Jim Little ISVC
Association for Constraint Programming (ACP) Research Excellence Award Alan Mackworth ACP

Teaching

Year Award Recipient(s) Organization
Undergraduate TA Award Bhavjinder Khaira , Billy Ta, Christopher Vicente, Elizabeth Patitsas , Gregory Rabin , Henry Chow , Karl Dray , Matthew Lockyer , Tracy Mew UBC Department of Computer Science
Graduate TA Award Alexander Izsak , Bradley Swerdfeger , Elan Dubrofsky , Jiemin Zhang , Kevin Swersky, Mohammad Emtiyaz Khan, Peter Selby , Thomas Hazelton , Tomas Hofmann UBC Department of Computer Science
UBC Graduate TA Teaching Award David Tompkins UBC VP Academic
2009 CS Department Teaching Award George Tsiknis, Kurt Eiselt, Michael Friedlander , Mike Feeley, Paul Carter, Ronald Rensink UBC Department of Computer Science

Service

Year Award Recipient(s) Organization
UBC Faculty of Science Achievement Award for Service Amy Kwok UBC Faculty of Science
Student Services Award for Volunteering Albert Chen , Andrew Tjia , Valerie Eades UBC Department of Computer Science
Student Services Award for Volunteering David Tompkins, Petcharat Viriyakattiyaporn UBC Department of Computer Science
Faculty of Science Achievement Award for Service Norm Hutchinson

Undergrad Achievement

Year Award Recipient(s) Organization
CRA Outstanding Undergraduate Award Christopher Head, Edward Lui, Samantha Leung CRA
Orbital/Simba Technologies Award Amy Kwok Orbital/Simba Technologies
Martin Frauendorf Memorial Prize Yi Long Chen UBC Department of Computer Science
Rick Sample Memorial Internship Edward Lui, Samantha Leung UBC Department of Computer Science
Markus Meister Memorial Prize Robert Tseng UBC Department of Computer Science
Academic Awards of Excellence Daniel Chu (BCS), Jilian Dicker (Combined Majors), Robert Tseng (Combined Honours) , Samantha Leung (Honours) , Samuel Bayless (COGS) , Timothy Au-Yeung (Majors) UBC Department of Computer Science
MIT Battlecode Competition Andew Tjia, Byron Knoll, Martin Lau MIT Battlecode Programming Competition
Intelligent Systems Challenge Adam Williams Canadian Artificial Intelligence Association
MIT Battlecode Competition Dan Ballard, Shaun Evans MIT Battlecode Programming Competition
Make Web Not War PHP Competition Carson Lam Microsoft
Google Intern Scholarship Neil Thomas Google
ACM ICPC Pacific Northwest Regional Competition Jason Chang, Martin Lau ACM
ACM ICPC Pacific Northwest Regional Competition David Kurokawa, Kenneth Lui, Sandy Robertson ACM
ACM ICPC Pacific Northwest Regional Competition Cedric Lin ACM
Governor General's Silver Medal in Science Timothy Au-yeung Governor General of Canada
Co-op Student of the Year Neil Thomas UBC Faculty of Science
MIT Battlecode Competition Patrick Nguyen MIT Battlecode Programming Competition
USENIX Security Grand Challenge Sunjeet Singh USENIX Security Conference
Imagine Cup Byron Knoll Imagine Cup
ACM ICPC Pacific Northwest Regional Competition Robert Tseng , Simon Aloysius Suyadi ACM
ACM ICPC Pacific Northwest Regional Competition Byron Knoll ACM
ITS 2009 SMART Table Application Design Contest Brad Swerdfeger, Jennifer Fernquist Interactive Tabletops and Surfaces 2009 Conference
Semantic Robot Vision Challenge Ankur Gupta, Catherine Gamroth, David Meger, Kenji Okuma, Marius Muja, Matthew Baumann, Pooja Viswanathan, Pooyan Fazli, Scott Helmer, Tomas Hoffman, Tristram Southey ISVC

Research

Year Award Recipient(s) Organization
USENIX Symposium on Networked Systems Design and Implementation Brendan Cully, Dutch Meyer, Geoffrey Lefebvre NSDI 2008
Michael Smith Foundation Sohrab Shah Michael Smith Foundation
BCNet Broadband Innovation Challenge Brendan Cully BCNet
Alain Fournier Thesis Award Abhijeet Ghosh Vancouver Foundation Alain Fournier Memorial Fund
Anita Borg Memorial Scholarship (Sponsored by Google) Pooja Viswanathan, Viann Chan Google
Microsoft Research Fellowship Zvonimir Rakamaric Microsoft
Canadian AI Graduate Student Symposium Best Paper Award Mark Crowley Canadian Conference on Artificial Intelligence
Michael Smith Foundation Award Chris Thachuk Michael Smith Foundation
University of Washington College of Engineering Diamond Award Gail Murphy University of Washington
Charles McDowell Award Karon MacLean UBC VP Research
IEEE Haptics Symposium Best Paper Award Karon MacLean, Mario Enriquez IEEE Haptics Symposium
CHCCS Achievement Award Kellogg Booth Canadian Human Computer Communications Society
Faculty of Science Achievement Award for Service Bob Woodham UBC Faculty of Science
USENIX Symposium on Networked Systems Design and Implementation Andrew Warfield, Mike Feeley, Norm Hutchinson NSDI 2008
Human Frontier Science Dinesh Pai Human Frontier Science Program
Most Cited Paper in Engineering 2004-2008 David Lowe TopCited
Precarn 20th Anniversary Commercialization Success Award Jim Little, Point Grey Research Precarn
IBM Faculty Award Alan Hu IBM
Dolby Computer Science Research Chair Wolfgang Heidrich Dolby Laboratories, Inc.
Killam Research Fellowship Nando de Freitas Office of the Vice President, Research, UBC

Teaching

Year Award Recipient(s) Organization
CS Undergraduate TA Award Ciaran Llachlan Leavitt , Henry Chow, Lewis Zhou, Ryan Giuliany, Shawn Callegari, Stewart Yu, Su Yuan, Vania Chan, Yvonne Chen UBC Department of Computer Science
CS Graduate TA Award Bradley Atcheson, Dave Tompkins, Henry Ng, Hosna Jabbari, Jeffrey Hendy, Matt Baumann, Roman Holenstein , Tristram Southey UBC Department of Computer Science
Graduate TA Teaching Award Dutch Meyer UBC VP Academic
Killam Teaching Prize Ed Knorr UBC VP Academic Office
2008 CS Department Teaching Award Donald Acton, Holger H. Hoos, Nando de Freitas, Patrice Belleville, Paul Carter, Robert Bridson UBC Department of Computer Science

Service

Year Award Recipient(s) Organization
Faculty of Science Achievement Award for Service Michele Ng UBC Faculty of Science
CS Student Service Award for Volunteering Arash Malek , Eugene Chan UBC Department of Computer Science
CS Student Service Award for Volunteering Pooja Viswanathan UBC Department of Computer Science
CS Student Service Award for Volunteering Baharak Rastegari UBC Department of Computer Science

Undergrad Achievement

Year Award Recipient(s) Organization
Rick Sample Summer Internship Alexander Bradley, Christopher Head, Robert English, Russell MacKenzie UBC Department of Computer Science