Awards

2005

Research

Award Recipient(s) Organization
Microsoft Research University Relations Program
Eric Wohlstadter (162) Microsoft Research
Microsoft Research University Relations Program
Kris De Volder Microsoft Research
Student Scholarship - FAST
Abhishek Gupta UBC Department of Computer Science

Teaching

Award Recipient(s) Organization
2005 CS Department Teaching Award
Alan Hu, Ed Knorr, Holger H. Hoos, Ian Cavers, Kurt Eiselt (142), Steve Wolfman UBC Department of Computer Science
2005 Graduate Student T.A. Awards
Abhishek Gupta, Chris Dutchyn, Kevin Loken, Leah Findlater, Remi Gagne, Shannon Little UBC Department of Computer Science
Killam Teaching Prize
Paul Carter UBC VP Academic Office
UBC Graduate TA Award
Micheline Manske UBC VP Academic

Service

Award Recipient(s) Organization
CSSS Awards
Maryam Mahdaviani , Mathew Mak UBC Computer Science Student Society
Faculty of Science Achievement Award
Micheline Manske UBC Faculty of Science
Outstanding Young Alumnus Award
Cullen Jennings UBC Alumni Association
Research Excellence and Service
Jim Little CIPPRS

Undergrad Achievement

Award Recipient(s) Organization
Academic Awards of Excellence
Adam Pauls, Anupama Vasudevan, Boaz Av-Ron, Corinne Roesler, Herbert David Young, Kenneth McKay UBC Department of Computer Science
ACM Intercollegiate Programming Competition - Pacific Northwest Division - First Place
Bartholomew Furrow (coach), Dustin Wei Lung Tseng, Matthew Chan, Yury Kholondyrev ACM-ICPC
ACM Intercollegiate Programming Competition - Pacific Northwest Division - First Place
Dustin Tseng, Matthew Chan, Yury Kholondyrev ACM-ICPC
Canadian Conference on Computer and Robot Vision 2005
Fahong Li 2nd Canadian Conference on Computer and Robot Vision
Computer Science Scholarship
Alexander Bradley, Edward Wing Dek Lui, Eng-Liang Ch'ng , Hirbod Moshfeghi, Raymond Sear Lim, Rick Chern, Tracy Lau, Virginia Yue UBC Department of Computer Science
Computer Science Scholarship
Jackie Chi Kit UBC Department of Computer Science
Faculty of Science Achievement Award
Jonathan Luk UBC Faculty of Science
Governor General Silver Medal
Kevin Jamieson Governor General Academic Medals
Greer Family Scholarship
Kevin Kar Wai Lai, Wei-Lung Dustin Tseng CS Alumni sponsored - Greer Family
Markus Meister Award
Andrew Gray UBC Department of Computer Science
Martin Frauendorf Memorial
Jonathan Luk UBC Department of Computer Science
Rick Sample Memorial
Maryam Mahdaviani UBC Department of Computer Science
2004

Research

Award Recipient(s) Organization
Anita Borg Early Career Award
Joanna McGrenere Computing Research Association & Anita Borg Early Career Award
ATI Technologies Fellowship
Abhijeet Gosh ATI Technologies
Best Paper Award
Yuhan Cai ACM
Best Paper Award ACM SIGMOD
Raymond Ng ACM
Best Paper Prize in Cognitive Vision
A. Taleg, David Lowe , Jim Little, Kenji Okuma, Nando de Freitas ECCV2004
Best Young Researcher Award
Michael Friedlander First Mathematical Programming Society International Conference on Continuous O…
Canadian Institute for Advanced Research Fellowship
David Lowe CIFAR
CRA Outstanding Undergraduate Research Awards
Grace Zheng, Kimberley Tee, Richard Liang CRA
Encana Principal Award
Murray Goldberg Ernest C. Manning Awards Foundation
Faculty of Science Achievement Award
Andrew Eisenberg UBC Department of Computer Science
Faculty of Science Research Award
Ronald Rensink UBC
Governor General Academic Medal
Mirela Andronescu Governor General of Canada
IBM CAS Fellowship
Mik Kersten IBM
IBM Faculty Award
Joanna McGrenere IBM
Li Tze Fong Memorial Fellowship
Brad Bingham UBC Department of Computer Science
NSERC - PGS
Tyson Brochu NSERC
NSERC/GM CHAIR Women in Science/Engineering
Anne Condon NSERC/General Motors Chair

Teaching

Award Recipient(s) Organization
2004 CS Department Teaching Award
Chen Greif, Donald Acton, Gregor Kiczales, Murray Goldberg, Nando de Freitas, Paul Carter, William Evans UBC Department of Computer Science
Graduate Student T.A. Awards
Paul Cook UBC Department of Computer Science
Graduate Student T.A. Awards
Mark Crowley UBC Department of Computer Science
Graduate Student T.A. Awards
Micheline Manske UBC Department of Computer Science
Graduate Student T.A. Awards
Joseph Luk UBC Department of Computer Science
Graduate Student T.A. Awards
Tany Ellchuk UBC Department of Computer Science

Undergrad Achievement

Award Recipient(s) Organization
ACM Programming Competition Pacific Northwest Division
Keith Dunwoody, Siamak Tazari , Yury Kholondyrev ACM
ACM Programming Competition Pacific Northwest Division
Bartholomew Furrow, Coach Jonathan Backer, Frank Pok Man Chu, Igor Naverniouk ACM
ACM SIGMOD Undergraduate Scholarship
Anoop Shankar UBC Department of Computer Science
CIPS Scholarships
Carol Huang CIPS
Computer Science Scholarship
Wai-Poon Chok UBC Department of Computer Science
Computer Science Scholarship
Dustin Wei-Lung Tseng CS Scholarships
CSSS Excellence Award
Erik Jensen, Jono Luk UBC Department of Computer Science
David Shum Memorial Prize
Eng-Liang Ch’ng UBC Department of Computer Science
Greer Family Scholarship
Ka Chi (Gary) Poon UBC Department of Computer Science
Greer Family Scholarship
Yue (Virginia) Chen UBC Department of Computer Science
Markus Meister Memorial Prize
Kevin Hsin Yin Lin UBC Department of Computer Science
Martin Frauendorf Memorial Prize
Kimberly Tee UBC Department of Computer Science
One Time Award
Christopher Seymour UBC Department of Computer Science
One Time Award
Kevin David Jamieson UBC Department of Computer Science
Rick Sample Memorial Award
Shawn Minto UBC Department of Computer Science
Undergraduate Scholars Program
UBC Department of Computer Science
Wesbrook Scholar
Alex Yu-Jen Shyr UBC
2003

Service

Award Recipient(s) Organization
Faculty of Science Achievement Award for Service
Carlin Phillips UBC Faculty of Science
2002

Teaching

Award Recipient(s) Organization
Incredible Instructor Award
Kellogg Booth UBC Computer Science
2001

Teaching

Award Recipient(s) Organization
Incredible Instructor Award
Kellogg Booth UBC Computer Science